raf studio / blog / Siatka i wykrojnik – jaką rolę pełnią w projektowaniu i produkcji opakowań

Siatka i wykrojnik – jaką rolę pełnią w projektowaniu i produkcji opakowań i nie tylko


Oba pojęcia związane są z poligrafią. Mówiąc krótko, siatka to plan opakowania, a wykrojnik to narzędzie do jego wykonania.

Projekt opakowania zaczynamy właśnie od projektu siatki wykrojnika. Taką siatkę może dostarczyć drukarnia, która będzie dysponowała gotowym wzorem. Może być też tak, że siatkę trzeba indywidualnie zaprojektować. Wówczas niezbędne jest skorzystanie z doświadczenia np. agencji reklamowej, oferującej projekty siatek wykrojników.

1. Co to jest siatka wykrojnika i jak ją stworzyć.
2. Jak sprawdzić prawidłowość siatki przed produkcją nakładu. Co to jest mockup.
3. Wykonanie wykrojnika. 
4. Jak działa wykrojnik
5. Zastosowanie wykrojników

wykrojnik na ekranie komputera

1. Co to jest siatka wykrojnika i jak ją stworzyć.

Siatka wykrojnika jest to plik graficzny, na podstawie którego wykonuje się wykrojnik. Czyli inaczej mówiąc siatka jest projektem wykrojnika, w formie graficznej, komputerowej. Plik graficzny siatki powstaje w programie przeznaczonym do tworzenia grafiki wektorowej, np. Corel Draw lub Adobe Ilustrator.

Projektowanie siatki wykrojnika na opakowanie kartonowe pozwala na stworzenie pudełka, dopasowanego do wymiaru produktu. Dzięki indywidualnie zaprojektowanej siatce opakowania mamy pewność, że produkt będzie odpowiednio zabezpieczony, przystosowany
do transportu, magazynowania oraz do atrakcyjnej ekspozycji na półce sklepowej. Siatki bywają różne, od prostych (np. zwykłe kartonowe pudełko na buty), aż po bardzo skomplikowane, wyrafinowane designerskie formy przestrzenne.

Projektowanie siatek wymaga wiedzy i sporego doświadczenia. Twórca siatki musi zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przykładowo:
▪️ sposób zamykania opakowania
▪️ sposób składania pudełka (do transportu, gotowe opakowania składa się na płasko)
▪️ uwzględnienie grubości materiału, z którego będzie wykonane opakowanie (grubość tektury wpływa na ustalanie poszczególnych wymiarów)
▪️ czy poszczególne ścianki nie będą się wybrzuszały
▪️ czy opakowanie będzie stabilnie stało i będzie wystarczająco sztywne i wytrzymałe

Te wszystkie ewentualne nieprawidłowości muszą być wychwycone na etapie projektowania, aby uniknąć kosztownych błędów.

różne rodzaje wykrojników

2. Jak sprawdzić prawidłowość siatki przed produkcją nakładu.
Co to jest mockup (inna pisownia: mock-up).

Podczas prac przy wdrożeniu nowego opakowania przydaje się mockup. To nic innego jak makieta, prototyp opakowania. Taką makietę wykonuje się na podstawie zaprojektowanej sitaki wykrojnika. Dzięki prototypowi możemy dokładnie przeanalizować konstrukcję opakowania. Możemy sprawdzić sposób składania się kartonika, oraz w jaki sposób otwiera się i zamyka. Czy pasuje do produktu, który ma być umieszczony wewnątrz. Czy jest wystarczająco wytrzymały, aby zabezpieczyć zapakowany produkt.

Mockup przydaje się również na późniejszym etapie projektowym, kiedy mamy już zaprojektowaną grafikę. Wtedy można ocenić całość opakowania: konstrukcje i szatę graficzną. Pozwala on na wyeliminowanie ewentualnych błędów, zanim zostanie uruchomiona wielonakładowa produkcja.

mockupy opakowań

3. Następny etap – wykonanie wykrojnika.

Po zaprojektowaniu i sprawdzeniu siatki wykrojnika drukarnia lub wyspecjalizowana firma wykonuje fizycznie, na jej podstawie, wykrojnik.
Dokładniej mówiąc wykrojnik służy do wycinania i gięcia kartonu lub tektury, z którego powstanie pudełko.

Wykrojniki tzw. płaskie wykonane są zazwyczaj na bazie drewnianej sklejki. Za pomocą specjalnych ploterów wycinane są podłużne otwory według wzoru siatki wykrojnika. W nich mocuje się noże do cięcia oraz innego rodzaju noże do bigowania. Taki wykrojnik pracuje góra-dół i przypomina trochę wytłoczki do ciastek. Natomiast wykrojnik rotacyjny zrobiony jest z blachy i owinięty wokół cylindra. Działa obracając się.

4. Jak działa wykrojnik.

Wykrojnik służy do:
▪️ wycinania (sztancowania)
▪️ zaginania (bigowania)
▪️ perforowania (perforacja służy potem do odrywania części opakowania)

Podczas wykrawania (sztancowania) wykrojnik jest wtłaczany z dużym naciskiem na arkusz. Dzięki temu, z dużą dokładnością i powtarzalnością wycina się obrys kartonika i powstają linie gięcia. Po wycięciu i bigowaniu odpowiedniego wzoru możemy bez trudu złożyć pudełko z płaskiego arkusza w przestrzenny obiekt, gotowy do wykorzystania.
Można to porównać do origami. Z płaskiej kartki, po wycięciu odpowiedniego kształtu i po zagięciu w odpowiednich miejscach otrzymamy przestrzenną formę.  

5. Zastosowanie wykrojników.

Wykrojniki są przeznaczone głównie do produkcji opakowań ale stosuje się je również do innych wyrobów z kartonu i tektury np. teczek, papierowych toreb, kartonowych standów w sklepach itp. Umożliwiają automatyzację produkcji, a co za tym idzie do zmniejszenia kosztów produkcji. Dzięki nim możemy szybko wycinać niemalże dowolne kształty z kartonu i składać je w trójwymiarowe formy.

Jeśli potrzebujesz projekt wykrojnika lub jego modyfikację - zgłoś się do nas.

kontakt

Telefon

+48 504 857 576

Adres

Raf Studio
ul. Kleniowa 15
85-436 Bydgoszcz

Pracujemy

8:00 - 16:00

Copyright © 2023 RAF STUDIO :: projektowanie graficzne

Web Design Program